Maksājumu inovācijas

Zibmaksājumi

Zibmaksājumi Latvijā ir nākamais lielais inovatīvu maksājumu instrumentu attīstības lēciens pēc eiro ieviešanas un iekļaušanās vienotajā eiro maksājumu telpā (SEPA). Zibmaksājums tiek veikts dažu sekunžu laikā 24/7/365.

Uzzināt vairāk

Zibsaišu reģistrs

Latvijas Bankas Zibsaišu reģistrs nodrošina iespēju veikt maksājumu starp kontiem dažādās kredītiestādēs, izvēloties vien saņēmēja tālruņa numuru no sava kontaktu saraksta.

Uzzināt vairāk

Zibprasījumi

Zibprasījums ir maksājuma pieprasījums, ko maksājuma saņēmējs nosūta maksātājam, kuram tas ir tikai jāapstiprina un zibprasījuma iniciators saņem naudu.

Uzzināt vairāk

ZibLab++

ZibLab++ ir inovatīva sadarbības platforma, kas palīdz tirgus dalībniekiem kopīgi risināt praktiskus un tehnoloģiskus jautājumus, veidojot uz zibmaksājumiem balstītus produktus un pakalpojumus saviem klientiem.

Uzzināt vairāk
Publicēts: 04.12.2019. Aktualizēts: 09.03.2022.

Maksājumu inovāciju veicināšana

Maksajumu parmainu katalizators banklv 1000

Svarīgs Latvijas Bankas un citu Eirosistēmas centrālo banku uzdevums ir sniegt izglītojošu un konsultējošu atbalstu sabiedrībai, finanšu sektora dalībniekiem un valsts pārvaldei, kā arī veicināt inovāciju radīšanu un ieviešanu, īpaši maksājumu vidē. Šo centrālās bankas lomu definē ar terminu pārmaiņu katalizators, kas sevī ietver pienākumu sekot līdzi attīstības tendencēm, uzturēt dialogu ar nozares pārstāvjiem un informēt par tendencēm Eiropā un pasaulē.

Pārmaiņu katalizatora lomu darbībā lieliski raksturo Vienotās eiro maksājumu telpas jeb SEPA izveide un aktīvs Neliela apjoma eiro maksājumu padomes (Euro Retail Payments Board, ERPB) darbs, kas veicina Eiropas maksājumu tirgus harmonizāciju un attīstību.

Latvijas Banka apzinās, ka straujā tehnoloģiju attīstība, inovācijas, būtiskas izmaiņas likumdošanā un pieaugošā ikdienas digitalizācija ir mainījusi gan mūsu ikdienu, gan arī Eiropas maksājumu telpu un veicinās pārmaiņas arī nākotnē. Vairāk par šīm tendencēm var uzzināt rakstā "Maksājumu attīstība digitālajā laikmetā".


Fintech vārdnīca

fintech vardnica

Īstenojot sabiedrības izglītošanas funkciju, Latvijas Banka izveidojusi infografiku "Fintech vārdnīca", kurā apkopoti biežāk lietotie termini, kas saistīti ar jaunuzņēmumu vidi, finanšu tehnoloģijām, mākslīgo intelektu, blokķēdes tehnoloģiju un kriptoaktīviem. Šie termini, saīsinājumi un akronīmi tiek bieži lietoti sabiedrībā, taču ne vienmēr skaidri saprotams, kas ar ko ir domāts. Izmanto šo skaidrojošo vārdnīcu, lai uzzinātu, ko katrs no tiem nozīmē.